Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Wydarzenia | Nowości rynkowe

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Nowoczesne przyłbice spawalnicze - jakie dają możliwości?

kategoria: Temat na czasie
obrazek aktualności
Nowoczesne przyłbice spawalnicze - jakie dają możliwości?

Chociaż przyłbice spawalnicze nie należą do tanich, to jednak najważniejszych parametrem powinna być dla nas jakość, a nie ich cena, gdyż jest to inwestycja w nasze zdrowie i bezpieczeństwo, a dodatkowo również gwarancja komfortu pracy. Podczas spawania należy zapewnić sobie ochronę przed szkodliwym działaniem dymu, mocnego światła oraz gorącymi iskrami. W jakie przyłbice spawalnicze warto zainwestować?

Wysokiej jakości ochrona to podstawa

Osoby pracujące z urządzeniami spawalniczymi dobrze zdają sobie sprawę, że maska spawalnicza to niezbędny element wyposażenia ochronnego. Przyłbice spawalnicze chronią oczy i skórę przed niebezpiecznymi iskrami oraz promieniowaniem ultrafioletowych i rentgenowskim, które są emitowane przez łuk. Dzięki szerokiemu wachlarzowi wyboru, są one dostępne w różnorodnych kolorach i wzorach. Jednakże wybierając przyłbicę, należy zwracać szczególną uwagę na jej właściwości ochronne oraz komfort, a dopiero później na walory estetyczne. Powinna być ona prawidłowo dopasowana do głowy, łatwa i wygodna podczas użytkowania oraz elastyczna i zapewniająca całkowitą ochronę oczom i twarzy przed iskrami, odpryskami i jaskrawym światłem. Podczas kupowania przyłbicy należy więc sprawdzić, czy spełnia ona wymagane normy bezpieczeństwa, które dotyczą przenikania światła i płomienia, a także odporność na uszkodzenia na skutek uderzenia.

Przyłbice spawalnicze - pasywna vs. automatyczna

Jeśli chodzi o przyłbice pasywne, to wyposażone są one w barwione szkło, o odpowiednio dobranym i stałym stopniu przyciemnienia. Nakłada się je na głowę, opuszcza przed zajarzeniem łuku, a następnie podnosi po zakończeniu spawania. Tego rodzaju przyłbice trzyma się w dłoni przed oczami i twarzą podczas spawania, a po przerwaniu - odsuwa się je na obok, co wymaga dobrej koordynacji ruchowej dłoni.

Z kolei przyłbice aktywne, czyli samościemniające, posiadają filtr spawalniczy o automatycznym zaciemnieniu. Po rozpoczęciu spawania filtr ten automatycznie ciemnieje, nie powodując przy tym oślepienia, a po wyłączeniu łuku spawalniczego samoczynnie rozjaśnia się. Nie ma tutaj konieczności zdejmowania czy uchylania przyłbicy, a przedmiot jest widoczny cały czas podczas spawania. Z pewnością przyłbice automatyczne są znacznie wygodniejsze w użytkowaniu, gdyż podczas spawania mamy wolne obie ręce.

Jak działa przyłbica automatyczna?

W przypadku przyłbic spawalniczych automatycznych na skutek zapalenia się łuku, zostaje aktywowany czujnik optyczny, który wysyła sygnał do ekranu przyłbicy, w wyniku czego zwiększa się jej poziom zaciemnienia. Ciekłokrystaliczny ekran zostaje ustawiony zgodnie z siłą wykrytego łuku. Wszystkim sterują czujniki optyczne oraz elektromagnetyczne, które reagują na zmiany przebiegu linii sił pola. W wyniku osłabnięcia intensywności łuku czy też po jego wygaszeniu, czujniki rozjaśniają obraz. Najlepiej jest stawiać na modele wyposażone w co najmniej dwa czujniki, a w przypadku osób zajmujących się spawaniem zawodowo zaleca się przyłbice z czterema sensorami, dzięki czemu można liczyć na wręcz doskonałą ochronę. Podczas zakupów należy zwrócić uwagę także na czas reakcji, szybkość rozjaśniania oraz klasę ekranu.

Wybieramy przyłbice spawalnicze - na co należy zwrócić uwagę?

Każda przyłbica spawalnicza wyposażona jest w filtr UV i IR, dzięki którym szkodliwe promieniowanie zostaje odbite i pochłonięte, a do oczu przedostaje się wyłącznie bezpieczne światło widzialne. Filtry te zapewniają stałą ochronę, niezależnie od tego czy filtr znajduje się w ciemnym czy jasnym stanie.

Wybierając przyłbicę, należy zwrócić uwagę na poziom zaciemnienia filtra, które zazwyczaj jest wyrażane w jednostce DIN, jaki powinien być dostosowany do procesu spawalniczego oraz natężenia prądu spawania. Te wysokiej klasy zapewniają płynną regulację stopni zaciemnienia (min. 9-13 DIN).

Należy zwrócić uwagę także na funkcję opóźnienia, dzięki czemu możliwe jest ustawienie wartości czasu opóźnienia do indywidualnych potrzeb. Zbyt szybkie przełączanie się ze stanu ciemnego na jasny po spawaniu sprawia, że spawacz może na krótko zostać oślepiony.

Wato przyjrzeć się także czasowi przełączania, funkcji czułości, regulacji kąta opóźnienia, trybowi szlifowania oraz wymiarom pola widzenia.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

autor: jacek
dn. 06.02.2017 godz. 15:21:04
kilka cennych wskazówek
Szukaj:
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oNarzedziach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone