Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Wydarzenia | Nowości rynkowe

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Konserwacja i czyszczenie. W jaki sposób zadbać o laser CNC?

kategoria: Temat na czasie
obrazek aktualno ci
Konserwacja i czyszczenie. W jaki sposób zadbać o laser CNC?

Podstawowym warunkiem długiego i bezawaryjnego eksploatowania maszyn CNC jest ich prawidłowa obsługa, a także bieżąca konserwacja. Większość urządzeń w branży maszynowej wykorzystywana jest praktycznie 24/7 - to z kolei może prowadzić do powstawania różnych usterek i awarii. Jeśli zależy nam, aby maszyna pracowała niezawodnie należy ją odpowiednio zabezpieczać i czyścić, wykonywać terminowe serwisowanie, a zauważone usterki i uszkodzenia niezwłocznie usunąć i naprawić.

Podstawowym elementem prawidłowej konserwacji maszyn jest przestrzeganie przez użytkownika kluczowych zasad: po każdorazowej obsłudze każda maszyna powinna zostać poddana czynności, polegającej na usunięciu wszelkich zanieczyszczeń, w czasie nawet krótkotrwałej przerwy pracy maszyny należy przeprowadzić jej prawidłową konserwację, natomiast w przypadku maszyn sezonowych po okresie użytkowania maszyny należy bezzwłocznie wykonać konserwację posezonową. W tym przypadku kluczowa jest terminowość wykonywania zabiegów czyszczących i konserwacyjnych. Odkładanie tego w czasie może przełożyć się na większe skorodowanie maszyn, jakość ochrony i większe koszty robocizny ewentualnych usterek. Aby maszyny CNC bezawaryjnie wykonywały swoją pracę należy wykonać kilka niezbędnych zabiegów w celu ich konserwacji.

Oczyszczanie z zanieczyszczeń

Utrzymanie czystości maszyn (takich jak np. wycinarki do blach) i urządzeń produkcyjnych oraz całych linii technologicznych jest koniecznością. Czyszczenie z osadów czy kurzu można usunąć mechanicznie za pomocą szczotek, druciaków czy sprężonego powietrza. Skuteczną i bezinwazyjną metodą jest czyszczenie suchym lodem. Stosowane jest wszędzie tam, gdzie tradycyjne sposoby czyszczenia np. pod ciśnieniem wody nie są wystarczające. Cały proces wykonywany jest na „sucho", przez co możliwe jest wykonanie czyszczenia w trakcie pracy maszyny. W ten sposób urządzenia mogą w większości wykonywać swoją pracę, a cała produkcja nie przynosi strat. Innymi metodami często używanymi są również mycie ciśnieniowe, czyszczenie chemiczne czy strumieniowe sodą.

Mycie zewnętrzne

Wykonanie czyszczenia maszyny polega nie tylko na pozbyciu się wszelkich zanieczyszczeń wewnątrz maszyny, ale również na zewnątrz. Pomocne w tym zakresie są myjki wysokociśnieniowe, które są idealne do usunięcia zabrudzonych i zaklejonych powierzchni. Mycie specjalistyczne należy wykonać roztworem na bazie wody i środków myjących o parametrach 0,6 Mpa, w temperaturze 80-90 o C. Warto pamiętać, że elementy delikatne należy myć za pomocą odpowiedniego pędzla.

Pełna konserwacja

Po wykonaniu czyszczenia istotnym elementem stanowiącym ochronę antykorozyjną maszyny jest nałożenie odpowiednich olejów i smarów. Każdą czynność należy wykonać zgodnie z instrukcją fabryczną dołączoną do maszyny. Cienką warstwę smaru należy nałożyć na wszystkie powierzchnie metalowe, które nie zostały pomalowane (są to zazwyczaj elementy robocze maszyny). Do konserwacji nie należy wykorzystywać już przestarzałych olejów i smarów, ponieważ zawarte w nich toksyczne substancje mogą powodować korodowanie poszczególnych części maszyny.


powr t

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oNarzedziach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone