Jak wybrać odpowiedni strug?
Strug to narzędzie bardzo przydatne zarówno profesjonaliście, jak i amatorowi majsterkowania. Jednak niezależnie od stopnia zaawansowania użytkownika, urządzenie musi być dobrze dobrane, by właściwie spełniało swoje funkcje.
Strug, potocznie nazywany heblem, służy do obróbki drewna. Stosuje się go do wyrównywania krawędzi i płaszczyzn poprzez skrawanie drewna oraz do wykonywania w nim wrębów i wpustów. Na rynku dostępne są trzy rodzaje strugów - drewniane, metalowe i elektryczne. Przyjrzyjmy się im dokładniej.
- Strugi drewniane (tradycyjne)
Tradycyjne strugi drewniane wykorzystywane są obecnie przede wszystkim w meblarstwie artystycznym i podczas renowacji mebli zabytkowych. Umożliwią one struganie z powierzchni drewna cienkich wiórów. - Strugi metalowe
Są bardziej zaawansowane technologicznie od strugów drewnianych, gdyż posiadają system blokowania ostrza złożony z dźwigni i śruby regulacyjnej, przez co łatwiej się je ustawia. Zaletą strugów metalowych jest ich większa odporność na wypaczenia pod wpływem wilgoci. Natomiast w przypadku przechowywania w niedostatecznie suchym miejscu może niestety skorodować. - Strugi elektryczne
Dziś nowoczesne strugi elektryczne w dużej mierze wyparły swoje tradycyjne odpowiedniki, gdyż łatwiej wyrównują powierzchnię niż ręczne, a praca z nimi przebiega szybciej i sprawniej. Urządzenia te posiadają dwie prowadnice: równoległą - służącą do wykonywania żłobień - oraz boczną - pozwalającą na wychylenie i struganie pod kątem 45 stopni.
Dopasowanie do rodzaju pracy i wygoda użytkowania
Podczas wyboru urządzenia dla siebie trzeba kierować się przede wszystkim rodzajem pracy, do której będzie on wykorzystywany, gdyż tak naprawdę do każdej czynności - korowania, profilowania czy ostatecznego wykończenia - trzeba użyć innego rodzaju struga. Określenie, do jakiej pracy urządzenie będzie nam potrzebne, pomoże dokonać właściwego wyboru.
Bardzo ważną kwestią jest wygoda użytkowania, która ma swoje odzwierciedlenie w efektywności wykonywanej przez nas pracy. Musimy więc sprawdzić, czy interesujące nas narzędzie nie jest za ciężkie oraz czy jest wygodne w trzymaniu. Tutaj trzeba zwrócić uwagę na uchwyt, czy jest on pokryty materiałem antypoślizgowym, co znacznie ułatwi jego trzymanie.
Strug i jego budowa
Przy wyborze kwestią niezwykle ważną jest budowa struga. Pierwszą rzeczą, której powinniśmy się przyjrzeć, jest szerokość jego stopy - im jest szersza, tym wydajniejsze jest urządzenie. Następnie zwróćmy uwagę na obecność specjalnie wyżłobionego w stopie rowka, który ma kształt litery V. Umożliwia on precyzyjne załamywanie krawędzi obrabianego drewna. Duże znaczenie mają także wymienne ostrza. Powinny one być dobrej jakości oraz wykonane z metalu hartowanego, dzięki czemu nie trzeba będzie ich często ostrzyć.
Osoby zainteresowane wykonywaniem prac na poziomie bardziej zaawansowanym powinny zwrócić uwagę także na możliwość regulacji głębokości ostrza. Tutaj specjalne pokrętło umożliwiać będzie wybór odpowiedniej grubości wiórów.
Strug elektryczny
W przypadku struga elektrycznego kluczowe znaczenie ma prędkość obrotowa wałka strugającego, która zależy od mocy silnika urządzenia. To ona decyduje zarówno o wytrzymałości narzędzia, jak i efektywności pracy. Im szybsza jest prędkość, tym lepiej, gdyż skrawanie przebiegać będzie szybciej, a urządzenie będzie radzić sobie także z obróbką twardszego drewna.
W przypadku urządzenia elektrycznego ogromne znaczenie ma obecność blokady przypadkowego włączenia. Warto zainteresować się narzędziem, które taką blokadę posiada.
Dobrze też wiedzieć, że strugi elektryczne mogą być wyposażone w dodatkowe udogodnienia, ułatwiające pracę. Niektóre z nich posiadają możliwość podłączenia odkurzacza przemysłowego. W ten sposób łatwiej jest zachować czystość w miejscu pracy, gdyż powstające przy heblowaniu wióry zostają od razu wciągnięte przez odkurzacz.
Jak widzimy, możliwości do wyboru mamy wiele. Trzeba tylko dobrze określić swoje potrzeby oraz prace, do których będziemy potrzebowali struga. To pomoże nam wybrać właściwe narzędzie.
Wszystkie potrzebne narzędzi znajdzie się na http://www.legallais.pl/narzedzia/87
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze: